Masa zalewowa do szczelin w asfalcie i betonie – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Gdy w nawierzchniach asfaltowych albo betonowych pojawią się widoczne szczeliny, konieczne jest ich szybkie wypełnienie. Do tego celu można wykorzystać specjalną masę zalewową. Jakie są główne cechy tego materiału?

Czym są masy zalewowe do asfaltu i betonu?

W zależności od wielkości i głębokości szczeliny lub pęknięcia, należy wybrać odpowiedni materiał wypełniający.

W przypadku małych pęknięć i szczelin można użyć gotowych wypełniaczy, uszczelniaczy lub mas uszczelniających, które są dostępne w wielu wariantach. W przypadku większych szczelin lub pęknięć może być konieczne użycie mocniejszego materiału wypełniającego, takiego jak gorąca mieszanka asfaltowa, mieszanka betonowa lub wypełniacz epoksydowy.

Dobór odpowiedniej masy do szczelin i pęknięć, a także do wypełniania dylatacji będzie zatem zależał od tego, jaka jest ich wielkość. Również duże znaczenie mają materiał nawierzchni oraz warunki atmosferyczne, w jakich ma nakładać się materiał, ponieważ nie wszystkie z nich mogą być stosowane w każdych warunkach pogodowych.

Masa zalewowa do szczelin w asfalcie i betonie – jakie ma zalety?

Do wypełniania szczelin oraz ubytków bardzo dobrze nadaje się masa zalewowa wykonana z bitumu, czyli z materiału używanego powszechnie w drogownictwie.

Masa bitumiczna w formie masy zalewowej jest oferowana w paru wersjach, między innymi jako standardowy asfalt drogowy, ale również może ona zawierać różne dodatki, na przykład polimery stabilizujące. Różne rodzaje takich mas oferuje firma InstalExpert – https://instalexpert.de/oferta/masy/.

Jak wypełniać szczeliny w nawierzchni asfaltowej i betonowej?

Aby wypełnić luki w nawierzchniach asfaltowych i betonowych, należy wykonać następujące kroki:

1. Oczyść obszar pracy

Najpierw dokładnie należy wyczyścić dylatację, szczelinę lub pęknięcie, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, brud lub luźny materiał, który mógłby uniemożliwić właściwą przyczepność materiału wypełniającego.

2. Nałóż materiał wypełniający

Po wybraniu odpowiedniego materiału wypełniającego należy nałożyć go na nawierzchnię wymagającą wypełnienia zgodnie z instrukcjami producenta. W przypadku wstępnie zapakowanych wypełniaczy można po prostu wlać materiał do szczeliny lub pęknięcia i wygładzić go szpachelką lub kielnią. W przypadku innych materiałów wypełniających konieczne może być wymieszanie materiału zgodnie z instrukcją i nałożenie go za pomocą kielni lub pistoletu.

3. Wygładź i wyrównaj powierzchnię

Po nałożeniu masy wypełniającej należy użyć pacy lub szpachli, aby wygładzić i wyrównać powierzchnię. W przypadku większych szczelin lub pęknięć może być konieczne powtórzenie aplikacji, aż powierzchnia zrówna się z otaczającym obszarem.

4. Zaczekaj na utwardzenie się nawierzchni

Konieczne jest odczekanie odpowiedniego czasu, ab masa utwardziła lub wyschła przed użyciem powierzchni. Czas utwardzania może się różnić w zależności od rodzaju materiału do zalewania szczelin i ubytków i panujących warunków atmosferycznych, dlatego ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta i zastosować wystarczającą ilość czasu na związanie masy.